Większość z nas, niestety, nie zarabia zbyt dużo pieniędzy za swoje codzienne wykonywane obowiązki. Teoretycznie, w wiadomościach często można usłyszeć, że średnia krajowa jest bardzo wysoka. To jednak dość manipulacyjne stwierdzenie, ponieważ wystarczy wziąć do badania jedną bardzo majętną osobę (która zarabia przykładowo sto tysięcy złotych) i trzy, które mają po tysiąc złotych. Średnia dla tych czterech osobników wynosi około 26 tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z bardzo majętną grupą badanych. Rzeczywistość jednak wygląda zdecydowanie gorzej. Podobnie jest ze średnią krajową wszystkich Polaków. Większość z nas nie zarabia dużo, dlatego nie może dziwić, że tak sporo osób decyduje się oszczędzać. Nie jest to jednak takie łatwe, jak może się wydawać. Na pewnych kwestiach raczej nie powinno się oszczędzać, a w przypadku innych spokojnie można solidnie zacisnąć pasa. Jakie są umiejętne sposoby na zrealizowanie tego planu i skutecznie zwiększenie swojego domowego budżetu?
Naszym zdaniem, na początek warto przemyśleć, na czym na pewno nie powinno się szukać oszczędności. Uważamy, że taką kwestią jest choćby jedzenie. Mamy nadzieję, że się z nami zgodzicie w tej kwestii. Powinniśmy się odżywiać najlepiej, jak tylko możemy. To, że będziemy zamiast obiadów jeść zupki chińskie z marketu nie opłaci się nam w dłuższej perspektywie. Może na początku, kiedy oszczędzimy na obiedzie kilka czy kilkanaście złotych. Z czasem jednak nasze zdrowie może nam coraz częściej odmawiać posłuszeństwa. Jak się łatwo domyślić, trzeba będzie wydawać dodatkową gotówkę na wizyty lekarskie, szczegółowe badania i leki. Ponadto, w tych dniach nie będzie nas w pracy, co też jest sporym minusem, bo zamiast wykorzystać urlop na odpoczynek spożytkujemy go na kłopoty zdrowotne. W dłuższej perspektywie oszczędzanie na jedzeniu na pewno się nie opłaci. Co więcej – osoby, które zdecydują się na to, wyjdą na tym, jak Zabłocki na mydle i wyłożą jeszcze więcej pieniędzy. Na jedzeniu zatem na pewno nie warto oszczędzać – podobnie jak na wszystkich kwestiach, które są związane z naszym zdrowiem.
Gdzie jednak można szukać oszczędności? Choćby na zakupach. Najlepiej jest robić sobie dokładną listę produktów, które w danym momencie są nam potrzebne. Wtedy pójdziemy do sklepu i kupimy to, co jest konieczne. Często ludzie idą spontanicznie do sklepu i nie kupują najważniejszych artykułów, a mnóstwo takich, które do niczego nie są im przydatne. Potem znowu muszą iść na zakupy, co oczywiście generuje kolejne wydatki.
Oszczędności można też szukać w aspekcie kupowania ubrań. Wiele osób – szczególnie kobiet – co po chwila wymienia pół swojej szafy. Nie jest to konieczne, ponieważ zazwyczaj większość ubrań jest jeszcze nowych i nie można się do nich pod żadnym względem przyczepić. Zakupy ubrań powinny być robione naprawdę tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, a nie co miesiąc, dwa. Poza tym, warto zrezygnować z markowych ciuchów. Często nie są one wiele lepsze, niż te, które można nabyć w zwykłych sklepach. Decydując się na tańsze ubrania można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.
Na czym można jeszcze zaoszczędzić? Na pewno na kablówce. Bardzo dużo polskich rodzin kupuje sobie telewizje cyfrowe, aby mieć więcej programów. Zazwyczaj jednak ci ludzie przez cały dzień pracują i przychodzą do domu wieczorami. Potem muszą jeszcze zrobić jedzenie dzieciom, pomóc im w lekcjach czy posprzątać itp. Przed ekranami – w zwykły dzień – nie spędzają zbyt wiele czasu, a rachunki trzeba zapłacić. Jeśli u Ciebie wygląda to podobnie, to postaw na tylko kilka darmowych programów, które można odbierać z każdej anteny. Zaoszczędzisz kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, a ten czas możesz spędzić, na przykład, na bieganiu. Wyjdzie Ci to na zdrowie, także skorzystasz podwójnie.
Polacy sporo wydają też na rozmowy telefoniczne. Można na nich umiejętnie zaoszczędzić. Jeśli jest taka możliwość, napisz do kogoś w danej sprawie na facebook’u czy na gg. Nie wydasz kilku złotych, a tak samo uzyskasz konkretną odpowiedź.  Poza tym, przeglądaj najnowsze promocje, które ma Twoja sieć. Obecnie konkurencja na rynku telekomunikacyjnym jest naprawdę bardzo dużo. Odbywa się to z korzyścią dla klientów, którzy mogą wykorzystywać liczne, atrakcyjne pakiety, które oferują, na przykład, godzinę rozmów na stacjonarne za darmo. Wyszukiwanie takich promocji nie trwa długo, a możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić.