Autor: EFL

W ciągu ostatniego roku sprzedaż nowych samochodów wzrosła do najwyższego poziomu od ćwierć wieku, a więc właściwie to od czasu odkąd w Polsce sprzedaje się nowe samochody w pięknych salonach znanych marek. Koncerny dzisiaj bardzo mocno starają się o to, żeby ich samochody były obecne w Polsce, ponieważ gospodarczo i zarobkowo rozwijamy się mocno z miesiąca na miesiąc. Dlatego właśnie w Naszym kraju wzrost sprzedaży samochodów nowych jest procesem stałym i utrzymującym się już od kilku lat. Jednakże w tym roku zdecydowanie osiągnęliśmy prawdziwe apogeum Naszym zakupowych możliwości. Na pewno ogromny wpływ mają na to rosnące zarobki i spadające bezrobocie, ale jest jeszcze coś co bardzo mocno przyczyniło się do takiej pozytywnej sytuacji. Otóż salony samochodowe bardzo chętnie finansują klientowi nowy samochód w zamian za pierwszą wpłatę oraz stałe miesięczne raty. Jednym słowem sprzedają samochody na kredyt, który tak do końca nie jest wcale kredytem.
Mowa o produkcie, który określa się powszechnie jako leasing konsumencki. Nie ma on jednak wiele wspólnego z leasingiem, który jest dedykowany dla działalności gospodarczej. Przede wszystkim na pewno jest od leasingu dla firm o wiele droższy. Ale leasing dedykowany dla konsumentów indywidualnych to przede wszystkim prostota pod względem formalności. Mamy do wyboru wielkość pierwszej wpłaty, okres leasingowania oraz musimy podjąć decyzję czy na koniec takiego leasingu chcemy samochód wykupić czy wolimy wziąć kolejny nowy samochód. Wszystko ma swoje plusy i minusy, nie mniej jedno co jest pewne to, że leasing konsumencki wychodzi naprawdę drogo. Musimy liczyć się z tym, że za cały okres takiego leasingu za auto zapłacimy kilkanaście procent więcej. Plusem jest to z kolei, że możemy wybrać opcję, w której dealer samochodowy zajmie się wszystkim, co się wiąże z eksploatacją samochodu. Nie musimy się martwić o ubezpieczenie, opony a nawet jakiekolwiek naprawy. Wszystkim zajmie się dealer, u którego kupiliśmy samochód. Ma to oczywiście swoją dodatkową cenę, ale ta akurat jest opłacalna bardziej, aniżeli mielibyśmy o wszystko martwić się samemu.
Leasing konsumencki to tak naprawdę umożliwienie ludziom średnio zarabiającym jeżdżenie nowym samochodem prosto z salonu. Dlatego dzisiaj na drogach jeśli właśnie tak dużo nowych samochodów. Każdy może sobie taki kupić, jeśli tylko ma odłożone na pierwszą ratę a potem będzie regularnie spłacał raty, które ustali się ze sprzedającym auto salonem. Ułatwienie jest o tyle duże, że mamy nowe auto z salonu, za które miesięcznie naprawdę niewiele płacimy. Ale prawdziwe rozczarowanie tym systemem może przyjść wówczas, kiedy zdecydujemy się na wykupienie samochodu na własność. Wtedy trzeba za nie zapłacić całkowitą wartość rynkową, jaką samochód ma na chwilę wykupu. Jeśli jednak nie zależy nam na kilkuletnim samochodzie możemy zostawić do dealerowi i za niewielką wpłatę własną wziąć sobie kolejny nowy samochód na takiej samej zasadzie. Póki co jeszcze mamy mają świadomość tego produktu, ale i tak bardzo pozytywnie wspomógł on tegoroczną rekordową sprzedaż nowych samochodów.