1388613_66365471Polacy lubią pożyczać pieniądze, ale maja bardzo często problem z ich spłatą. Sytuacja ta nie jest wynikiem związanym z niskimi zarobkami, a jedynie nieumiejętnego podejścia do kwestii finansowych. Skąd to stwierdzenie? Przede wszystkim z powodów, dla których szukamy rozwiązań finansowych. Rzadkością jest klient, który szuka rozwiązania finansowego ze względu na zakup sprzętu, nowego samochodu, remont mieszkania itp. Zazwyczaj poszukują go osoby, które borykają się z problemami w spłacie, szukają gotówki na uregulowanie bieżących zobowiązań. Takie niestety zachowanie, prowadzi do jednej sytuacji, do pułapki, która została nazwana pętlą kredytową. Kredyt zaciągany dla pokrycia rat wiąże się niestety z kolejnym zobowiązaniem, a więc stanowi rozwiązanie krótkotrwałe. Stąd stwierdzenie, że Polacy nie radzą sobie z finansami, ale sytuacja ta wynika nie z braku wiedzy, a jedynie z braku odpowiedzialnego podejścia do świata finansów.
Świta finansów, jest jak najbardziej dla ludzi, stoi wręcz otworem. Ilość ofert, które związane są bezpośrednio z rozwiązaniami finansowymi jest naprawdę bardzo wiele. Możemy tutaj wymienić nie tylko liczne rodzaje kont oszczędnościowych, lokat, ale także rozwiązania pod kątem kredytowym czyli wszelkiego rodzaju kredyty, pożyczki, chwilówki, karty kredytów, jak i możliwości debetowe, które oferowane są na kontach rozliczeniowych. Można by rzec, że dla każdego coś dobrego. Czy jednak do końca? Ktoś powie, że tak, ale będzie to osoba rozsądna, która regularnie i terminowo dokonuje płatności, kredyty zaciąga z przeznaczeniem na określony cel, który nie jest związany z łataniem budżetu domowego. Znajdziemy się również z odpowiedzią negatywną, ale tutaj niestety zazwyczaj są to osoby, które nie podeszły do finansów zbyt odpowiedzialnie, nie spłacały zobowiązań regularnie, a może nawet otwarły się o proces windykacji czy tez miały na koncie egzekucje komorniczą. Warto jednak pamiętać, że mimo iż świat finansów jest dla ludzi, to musimy zwrócić uwagę, że nie jest on łaskawy. Procedury są tutaj sztywne i nie możemy liczyć na łaskę w przypadku problemów finansowych. Błędem jest liczenie, że jakoś to będzie, lekkomyślne zaciąganie kredytów, a tym bardziej zaciąganie kredytów na spłatę innych, które nie mają znaczenia konsolidacji, a jedynie regulowanie bieżących należności.
Problemy finansowe dotykają coraz większą ilość polskich rodzin. Jednakże popadnięcie w długi nie jest większym problemem, wystarczy chwila nieuwagi. Wyjście jednak z problemów finansowych jest nie tylko procesem długotrwałym, ale i męczącym. Bardzo często ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny, obniżenie standardu życia o minimum. Ponadto ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Nie ukrywajmy, że większość depresji, kroków samobójczych jest wynikiem problemów finansowych, w danym momencie niemożliwych do rozwiązania. Dbajmy o swoje finanse, bardziej realnie do nich podchodźmy i nie traktujmy ich jako poduszki ratowniczej. Podchodźmy do nich z rezerwą i w miarę swoich możliwości. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji.