start-1063441_1280Osoby, które zamierzają otworzyć przedsiębiorstwo nie wiedzą wszystkiego. W wielu sytuacjach dochodzić może do sytuacji, że brakować im będzie podstawowej wiedzy w przypadku dość podstawowych odpowiedzi. O jakich jest dokładnie mowa?

Młody przedsiębiorca powinien sobie uświadomić to, że jego pytania o to czy otrzyma dotację unijną są w gruncie rzeczy niepotrzebne. Większość osób je otrzymuję. Nie należy na samym początku swojej kariery zawodowej nastawiać na najgorsze. Warto być dobrej myśli i wierzyć w to, że otrzyma się to o co się stara. Wystarczy przejrzeć statystyki dotyczące przyznawania dotacji. Można dojść do prostego wniosku dotyczącego iż dotację dla nowych przedsiębiorców przyznawane są w większości przypadków.

Rejestracja firmy, kiedy do tego należy przystąpić? Żaden, nowy właściciel przedsiębiorca nie powinien zapisywać swojej firmy w przypadku braku zorientowania na poszczególne programy. Bardzo duża liczba opcji dotyczyć może poszczególnych inicjatyw wyłącznie dla tych osób, które nie są w posiadaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o poszczególny program dotacji warto się zapoznać z ich systemami. W latach 2007-2013 bez problemu można było wyróżniać kilka m.in. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Kapitał Ludzki a także inne. Za pomocą poszczególnych osób na specjalistycznych stanowiskach można liczyć na pomoc w zakresie porad dotyczących szczegółów poszczególnych programów.

Jak sprawa wygląda w odniesieniu do wkłada własnego, czy on jest wymagany? W niektórych sytuacjach to warunek obligatoryjny. Jednak w odniesieniu do poszczególnych programów wkład własny nie jest wymagany. Nie należy go posiadać. W tej kwestii dotacje unijne są bardziej przyjazne dla wszystkich młodych przedsiębiorców.

Od kiedy młodzi przedsiębiorcy mogli się bez żadnych większych problemów ubiegać o dotację? Tą datę należy przypisywać na rok 2009. Był to początek możliwości starania się o dofinansowanie z unii europejskiej.

Proces starania się o dotację co roku przedstawia się w takim samym stopniu. W tej sytuacji należy powiedzieć o tym, że do niego należy zaliczać – wybór właściwego programu, sporządzenie dokumentacji, złożenie projektu, podpisywanie stosownej umowy, realizacja projektu a na samym końcu rozliczenie projektu.

Oprócz dofinansowań z dotacji unijnych młody przedsiębiorca może liczyć również na to, że ma szansę także na otrzymanie pewnych funduszy ze środków Funduszy Pracy. Takie sumy są formalnie przyznawane przez Urzędy Pracy. Ich kwota wynosić będzie maksymalnie 23.371,98zł. Osoby niepełnosprawne mogą także ubiegać się o tego samego rodzaju dotację. Jednak w ich przypadku ta kwota będzie inna i wynosić może maksymalnie 58.429,95. Oprócz tego osoby, które ubiegają się o dotację mogą także spodziewać się ,,zastrzyku gotówki” poprzez okazyjne projekty, będące wsparciem dla dopiero co startujących zakładów pracy.