Thoughtful woman with a piggybank looking very happy
Thoughtful woman with a piggybank looking very happy
Thoughtful woman with a piggybank looking very happy

Kiedy na koncie oszczędnościowym widzicie dzisiaj minimalny procent a w skarpecie pieniądze nie pracują wcale zastanawiacie się co zrobić z oszczędnościami i gdzie je trzymać, żeby na nich zarobić. Od razu napiszemy, że dzisiejsze oprocentowanie kont oszczędnościowych to nie jest widzimisię banku ale po prostu sytuacja ekonomiczna i gospodarcza, która takie oprocentowanie wymusza. Na szczęście można trochę te bankowe propozycje obejść i może uda Nam się pomóc Wam trochę więcej zarobić. Trzeba być jednak sprytnym i obserwować promocyjne oferty banków dotyczące kont oszczędnościowych a następnie sprawnie zakładać nowe konta i przerzucać na nie pieniądze z tych, na których promocyjne oprocentowanie dawno się już skończyło.

No i już pierwszy ze sposobów opisaliśmy powyżej. Żeby zarobić więcej na koncie oszczędnościowym musimy swoimi pieniędzmi obracać a także migrować je pomiędzy bankami i otwieranymi w nich kontami oszczędnościowymi. Podstawą jest śledzenie bankowych promocji dotyczących oprocentowania. Kiedy jakaś promocja jest szczególnie atrakcyjna to od razu robi się o niej głośno w telewizji. Na pewno na tyle głośno, że zdążycie w porę zauważyć reklamę. Zauważcie jednak, że w każdej reklamie małym druczkiem jest zapis, że pieniądze można wpłacić do maksymalnej kwoty określonej w reklamie. Nie jest to więc propozycja dla chcących obracać milionem ale dla tych, których oszczędności wahają się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rzecz jasna, powyższy sposób jest naprawdę dla osób cierpliwych. Jeśli nie chcecie aż tak bardzo zmieniać co chwilę produktów oszczędnościowych to może warto poszukać lokat długoterminowych na konkretny procent. Będzie on niewielki, bo wszystkie lokaty mają dzisiaj niewielki procent, ale jeśli się postaramy to na pewno znajdziemy lokaty na procent korzystniejszy aniżeli pospolite i zwyczajne konto oszczędnościowe.

Lokaty, niestety, też są dostępne dla określonych kwot pieniężnych. W większości przypadków maksymalna kwota wpłaty na lokatę również jest określona przez jej regulamin. Warto jednak pamiętać, że na lokacie w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, pieniądze zostają zamrożone na cały okres trwania lokaty. I dlatego właśnie lokata ma odrobinę wyższe oprocentowanie aniżeli konto oszczędnościowe. Jeśli wpłacimy pieniądze na przykład na okres dwóch lat to nie możemy ich wypłacić wcześniej, ponieważ stracimy zarobione na tej lokacie odsetki. I niestety, ale nikt nam tych pieniędzy nie odda, bo nie dotrzymamy warunków lokaty.

Powyższe instrumenty finansowe dla oszczędzających nie są odpowiednie dla osób oczekujących wyższych zwrotów ale i nie bojących się ryzyka utraty jakiejś części kapitału. Jeśli chcecie odrobinę zaryzykować to może warto założyć konto maklerskie i tam spróbować swoje pieniądze pomnażać grając na giełdzie albo na funduszach. To bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłych produktów oszczędnościowych, ale pamiętajcie, że można również swoje środki utracić. Trzeba mieć zawsze na względzie to, że jednak odrobinę zaryzykujemy, ale ważniejsza od tego jest perspektywa uzyskania zysku znacznie większego od tego na bezpiecznych produktach oszczędnościowych.