Powszechnie wiadomo, że pieniądze stanowią charakter ekonomiczny, ułatwiają wymianę handlową i zarządzanie majątkiem. Oprócz tego zmieniają zachowanie ludzi. Można by tu przytoczyć sławne przysłowie, „Kto ma pilot, ten ma władzę”, ale można je nieco zmodyfikować i powiedzieć, „Kto ma pieniądze, ten ma władzę”. Stan umysłu wpływa na posiadanie realnych pieniędzy w ręku, patrzenie oraz myślenie o nich. Właśnie ten ostatni aspekt był niedawno badany. Dokładniej mówiąc chodzi o wzbudzenie myśli o pieniądzach, czyli aktywowanie idei pieniędzy. Mając w głowie realne pieniądze ludzie bardziej wytrwale pracują nad swoimi obowiązkami, nie prosząc nikogo o pomoc w pracy. Wolą również spędzić czas wolny z samym sobą, utrzymywać większą odległość od innych ludzi, niechętnie dzielą się swoim czasem i co ważne pieniędzmi. Można powiedzieć także o wykazywaniu mniejszych skłonności do opieki nad drugą osobą, niskim poziomie współczucia oraz wpłacaniu bardzo małych kwot na cele charytatywne. Niechęć do dzielenia się pieniędzmi obejmuje osoby z dalszego otoczenia oraz bliskich i przyjaciół. Mała gotowość do pomagania i przekazywana mniejszych kwot po rozpoczęciu procesu myślowego o pieniądzach można zaobserwować u dorosłych oraz dzieci będących w każdym wieku. Poza tym nadmiar gotówki powoduje zwiększenie samooceny, pomaga znieść odtrącenie przez społeczeństwo, ból fizyczny, utratę kontroli nad własnym życiem, nawet zniwelować lęk związany ze śmiercią lub pokonać inne przeciwności. Dodatkowo pieniądze prowadzą do zmiany przekonań o funkcjonującym świecie społecznym.
Istnieją w tym wszystkim dwie strony. Pierwsza z nich określa stan posiadania gotówki, jako pomoc w skupieniu się na własnych celach, zwiększa wytrwałość i samodzielność działania. Druga mówi obojętności na potrzeby innych ludzi, niechęć do udzielania pomocy. Wszystkie te zachowania mają charakter egocentryczny.
Inne przeprowadzone badania wykazują, że pieniądze mogą poprawić samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości. Osoby, które mają wysoką samokrytykę mało przejmują się wykluczeniem, słabo odczuwają ból, lepiej radzą sobie z lękiem związanym ze śmiercią, dłużej pracują nad obowiązkami oraz uważają, że są warci dużo więcej. Takie same wyniki dają myśli o pieniądzach. Podobnym efektem jest samo wspomnienie porażki. Rozmyślania na temat banknotów NBP wzmacnia psychikę ludzi, gdy coś nie powiedzie. Natomiast, jeśli wszystko układa się dobrze pieniądze stanowią charakter obojętny.
Pieniądze wpływają najczęściej na 4 typy ludzi, do których należą niespokojni wielbiciele, osoby negocjujące znaczenie kasy, refleksyjni zarządcy i niezaangażowani hedoniści. Pierwsza grupa to osoby posiadające władzę, odczuwające duży niepokój związany z gotówką i przywiązujące do nich dużą wagę. Druga grupa widzi w pieniądzach przyczynę zła. Trzecia z nich aktywnie kontroluje wydatki i planuje wydatki. Ostatni typ ludzi cechuje mała kontrola finansów, stabilność emocjonalna, towarzyskość i otwarcie na wszystkie nowe doświadczenia.