Osoby, które mają oszczędności, mogą zastanowić się, czy nie lepiej, zamiast przechowywać je na koncie w banku czy też – co jeszcze gorsze – w domu, nie lepiej byłoby je zainwestować. Istnieje wiele sposobów na pomnażanie swojego majątku, od bardziej ryzykownych, po prawie zupełnie bezpieczne i stabilne. Trzeba sobie dobrze przemyśleć, czy nadmierne ryzyko to jest gra warta świeczki.

Jak inwestować i nie stracić

Kupowanie akcji i obligacji przez osobę, która nie jest zbytnio obeznana z zasadami giełdowymi może się źle skończyć. Dlatego może lepiej pomyśleć o jakichś bardziej stabilnych sposobach. Co ważne, trzeba się liczyć z tym, że takie bezpieczniejsze sposoby pomnażania funduszy dadzą mniejszy zysk. Lecz unikamy wtedy dużego ryzyka, jakie wiąże się ze wspomnianą wcześniej giełdą. Zawsze przed wpłaceniem gotówki na jakkolwiek lokatę oszczędnościową lub na konto jakiegoś funduszu, trzeba się upewnić, czy nie mamy do czynienia z oszustami. Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych podaje adresy kontrolowanych i nadzorowanych przez siebie instytucji. Jednak i to nie jest gwarancja całkowitej pewności, że nasze pieniądze będą bezpieczne. Dobrze by było poszukać informacji na forach internetowych, lecz i te wiadomości i opnie muszą zostać zweryfikowane. Na pewno nigdy nie możemy liczyć na stuprocentowa pewność, że nasze zainwestowane pieniądze przyniosą zysk. Może się niestety okazać, że stracimy na całym takim interesie. Rynki finansowe rządzą się swoimi prawami i dla laika mogą się one wydawać szczególnie skomplikowane. Poruszanie się na takim grząskim gruncie przychodzi z trudem, nawet osobom, mającym na tym polu bogate doświadczenie.

Wszyscy gracze mają na swoim koncie i sukcesy, i porażki. Można więc zastanowić się nad innymi metodami inwestowania. Jeszcze kilka lat temu takim cudownym interesem wydawało się inwestowanie w złoto. Kruszec ten miał rzekomo nie tracić na wartości, a wręcz przeciwnie. Niestety, stało się inaczej i wiele osób straciło mnóstwo pieniędzy na takiej inwestycji.

Inwestowanie w dzieła sztuki
Niezagrożonym interesem wydaje się natomiast inwestowanie w dzieła sztuki. Owszem, może to być żyła złota, ale tutaj już potrzebna jest specjalistyczna wiedza i wyczucie. Skąd bowiem możemy mieć pewność, że obraz lub rzeźba, którą chcemy kupić, w przyszłości będzie zyskiwać na wartości? Mnóstwo osób jednak dorobiło się w ten sposób fortun, skupując w odległych czasach dzieła nieznanego wtedy Picassa czy van Gogha. Jednak trudno liczyć na to, że i my będziemy takimi szczęściarzami. Jednak istnieje spora szansa na to, że kupowanie dzieł współczesnych polskich artystów może być drogą do sukcesu finansowego w przyszłości. Oczywiście trzeba się interesować trendami i śledzić rynek dzieł sztuki, który jest bardzo specyficzny. Istnieje jednak grupa wielce obiecujących autorów, których obrazy cieszą się wzięciem kolekcjonerów, mających zamiar zrobić w przyszłości na nich wielki interes. Dlaczego i my nie moglibyśmy uszczknąć z tego czegoś dla siebie?