images (4)Pomnażanie oszczędności to temat, który bardzo interesuje każdego, kto takowe oszczędności posiada. Jak pokazują statystyki, zarabiamy coraz więcej, do tego ceny spadają – można więc śmiało wysnuć wniosek, że coraz więcej z nas może pozwolić sobie na regularne odkładanie. I tu pojawiają się pytania. Gdzie najlepiej odkładać, w czasach kiedy sienniki już dawno wyszły z mody? Czy warto składać pieniądze w banku? A może najlepiej jest je od razu inwestować i puszczać w tak zwany obrót? Na naszej stronie dowiedzą się Państwo o kilku trikach, które pozwolą Wam ulokować Wasze pieniądze w najlepszy możliwy sposób.

Czego nie robić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Zacznijmy od tego, czego bezwzględnie należy unikać. Po pierwsze, jest to trzymanie oszczędności w domu. Jest to niekorzystne i niewłaściwe co najmniej z kilku powodów. Do dwóch najważniejszych należą te, że raz – ktoś może włamać się do naszego domu lub mieszkania i zwyczajnie nas okraść, dwa – pieniądze składane na przysłowiowa kupkę, do przysłowiowej skarpety zwyczajnie tracą na swojej wartości – no chyba, że ceny zaczną spadać. Po drugie nie warto pożyczać zaoszczędzonych pieniędzy. Kiedy nasi znajomi czy rodzina wyczują, że mamy nieco więcej grosza, staną się takimi małymi sępami, które będą widziały w nas źródełko dodatkowych pieniędzy, z których oddaniem wcale nie trzeba się spieszyć.

Co warto zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

W tej kwestii lista może wydać się aż nadto rozwinięta. Ale wyodrębnijmy najlepsze ścieżki obracania wolnymi złotówkami:

– lokata na dobrze oprocentowanym koncie szwajcarskim. Z pewnością jest to opcja dla tych, którym udało zgromadzić się już całkiem pokaźną sumkę. Banki szwajcarskie są w miarę bezpieczne, jeśli zaoferują dobre warunki lokaty, śmiało można zdecydować się na ich ulokowanie właśnie tam. Będą spokojnie czekały na nasze dalsze dyspozycje,

– inwestowanie w nieruchomości . To chyba najlepsza forma ulokowania pieniędzy. Można kupować działki, domy, mieszkania. To nigdy nie straci na wartości, zawsze pozostanie naszą własnością i istnieje naprawdę niewielkie ryzyko, że ktoś będzie nas chciał pozbawić tego wszystkiego. Dobrym pomysłem jest na przykład kupienie mieszkania w dużym, popularnym mieście – na przykład w Warszawie. Nie dość, że lokujemy pieniądze w nieruchomość, to jeszcze możemy ją wynająć i zarabiać na niej dotykowe pieniądze. Z pewnością to jedna z najlepszych decyzji odnośnie lokat.

– lokata w banku. To propozycja, która najmniej pochwalamy. Jest to oczywiście w miarę bezpieczne, ale nie można powiedzieć, że na sto procent. Z różnych powodów – w najczarniejszych scenariuszach – banki mogą zablokować nasze pieniądze. A nawet jeśli tego nie zrobią, to oprocentowanie jest żenująco niskie, jak na ponoszone ryzyko,

– gra na giełdzie. To propozycja dla najodważniejszych. Ryzyko jest bowiem duże, ale spore mogą być zyski. Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo – uzależnienie. Wielu graczy indywidualnych, zwłaszcza po paśmie sukcesów nie potrafią powiedzieć sobie stop, nierzadko tracąc oszczędności swojego życia. Jest to więc propozycja dla rozważnych i znających umiar.