W dzisiejszych czasach ludzie rzadko kiedy mają wystarczająco dużo oszczędności, aby przeznaczyć je na jakąś większą inwestycję lub innego rodzaju cel, który wymaga odpowiednich środków. W takiej sytuacji często decydujemy się na kredyty, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji. Co prawda banki utrzymują, że zapewniają naprawdę korzystne warunki pożyczek, jednakże nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Polacy wciąż dokonują wiele błędów, przez które muszą później ponosić finansowe konsekwencje.

Zanim zdecydujemy się na kredyt, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście taka pomoc jest nam niezbędna. Być może, jeśli nieco dokładniej się nad tym zastanowimy, zakup samochodu czy zagraniczną wycieczkę możemy odłożyć na nieco inny termin, gdy kredyt nie będzie już koniecznością. Warto także poprosić o pomoc rodzinę i przyjaciół, którzy mogliby ewentualnie pożyczyć nam pieniądze bez oprocentowania. Nie da się ukryć, że niektórzy z nas dość spontanicznie decydują się na kredyt, czego na ogół później żałują. Niestety, czasu nie można cofnąć a raz podpisana umowa od razu zyskuje wartości prawne. Kredyt należy brać tylko wtedy, gdy po prostu nie mamy innej możliwości na pozyskanie pieniędzy – ale nawet w takim wypadku trzeba zachować ostrożność.

Każdy kredyt bankowy wiąże się z oprocentowaniem, przez co kredytobiorca oddaje do banku o wiele więcej pieniędzy, niż pożyczył. Co za tym idzie, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, koniecznie musimy zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami i wybrać ten bank, który naliczy nam możliwie najmniejsze oprocentowanie. Oczywiście ważny jest także okres spłaty, który nierzadko rzutuje na prowizję. Musimy także zastanowić się, ile miesięcznie jesteśmy w stanie spłacać. Polacy często przystają na dość wysokie raty, które z czasem stają się bardzo kłopotliwe. Nie każdy bank umożliwia zmianę wysokości miesięcznych rat, dlatego koniecznie należy mieć to na uwadze. Pod żadnym pozorem nie można decydować się na kredyt, jeśli mamy wątpliwości, czy będziemy w stanie spłacić wszystkie zobowiązania. Co więcej, najczęściej przy opóźnieniach spłaty naliczane są dodatkowe odsetki, przez co w efekcie musimy oddać jeszcze więcej pieniędzy. W skrajnych sytuacjach, gdy nie podjęliśmy żadnych kroków, aby porozumieć się z danym bankiem, możemy liczyć się z wizytą komornika. Na pewno każdy wolałby uniknąć tak kłopotliwej sytuacji.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Nie należy brać pożyczek tylko po to, aby spełnić swój chwilowy kaprys. Gdy marzy nam się zagraniczna wycieczka albo remont mieszkania, powinniśmy odłożyć na ten cel pieniądze i poczekać, aż uda nam się zebrać potrzebną kwotę. Dzięki temu nie będziemy musieli spłacać oprocentowania, które może stanowić znaczną część samej pożyczki. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani i chcemy wziąć kredyt, koniecznie musimy zapoznać się z ofertami wszystkich banków. Wbrew pozorom, nie każdy z nich wychodzi naprzeciw potrzebom klienta.