images (1)Rynek sztuki Polsce podobno ma się co raz lepiej. Sprzedaj się co raz więcej po coraz lepszych cenach. Nie chodzi tylko o kolekcjonerów ale również o polskich artystów. Są cenieni a ich dzieła dobrze sprzedają się na świecie. Tak dzieje się w przypadku Wojciecha Fangora czy Romana Opałki. Nieznany nabywca zapłacił na obraz Opałki 713 250 funtów czyli około 3,3 miliona złotych. Inwestujący w sztukę w Polsce są bardziej świadomi. W związku z wzbogaceniem się społeczeństwa rośnie popyt na sztukę i inwestowanie w nią zaczyna się opłacać. Niestety w wyniku szybkich przemian i rosnącego popytu przy średniej podaży trudno jest kompetentnych organizatorów aukcji. Może się zdarzyć, ze po wycenie specjalisty zakupione dzieło sztuki okaże się niewiele warte. Należy więc ostrożnie stąpać po tym rynku inwestycji ponieważ jest w Polsce stosunkowo nowy i nie zawsze spotkamy się z rzetelnym podejściem. Grozi nam bylejakość.
Zagraniczne aukcje sztuki mogą pozwolić nam zorientować się w sytuacji i porównać poziom z poziomem jaki mamy w Polsce. Rynek sztuki za granicą na przykład w Anglii rozwija się od dawna a dzieła i ich wycena są na najwyższym poziomie. Inwestowanie w sztukę to jednak biznes na który potrzeba czasu. Mimo to warto zaznajomić się z tematem ponieważ okazuje się, że można naprawdę dużo zarobić. Polski tenisista Wojciech Fibak po zakończonej karierze zainwestował w nieruchomości ale porzucił to zajęcie dla sztuki. Jest właścicielem jednej z największych kolekcji malarstwa w Polsce i twierdzi, że na sprzedaży dzieł sztuki udało mu się zarobić więcej niż na tenisie.
Na aukcjach sztuki w Polsce padają ostatnio rekordowe ceny. Króluje sztuka współczesna. Dzieło wspomnianego już wcześniej Romana Opałki , Detal 2890944-2910059” to dzieło wchodzące w skład serii obrazów „liczonych”. Kolekcjoner zapłacił za obraz 2 015 500 zł. Jest to najwyższa cena jaką zapłacono w Polsce za obraz sprzedany na aukcji. Wśród cenionych współczesnych polskich artystów, jest również Igor Mitoraj, Ryszard Winiarski którego dzieło zostało również sprzedano w rekordowej cenie 256 tysięcy złotych , Henryk Stażewski którego najdroższe dzieło sprzedano na polskiej za 601 tysięcy złotych. Najbardziej poszukiwane i cenione przez kolekcjonerów SA dzieła Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego czy Pauliny Ołowskiej. Cenione i poszukiwane zagranicą są również dzieła polskich znakomitych rzeźbiarek, Aliny Szapocznikow i Magdaleny Abakanowicz. Polscy artyści zyskują uznanie na świecie. Dzięki temu promują polską sztukę zagranicą i zaczynamy być dostrzegani w tej dziedzinie działalności człowieka. Tadeusz Kantor przeszedł już do historii sztuki i teatru, jego obrazy również są poszukiwane i cenione przez zagranicznych kolekcjonerów. To wszystko wpływa również na zainteresowanie sztuką w Polsce. Mamy wielu znakomitych artystów w których dzieła warto inwestować. Napędza to rozwój domów aukcyjnych i poprawia poziom oraz obraz polaków na świecie. Jeżeli sztuka w Polsce zaczyna się sprzedawać oznacza to, że społeczeństwo ma się co raz lepiej nie tylko pod względem materialnym ale i kulturalnym.