Coraz więcej osób boryka się obecnie z problemami finansowymi i długami. Wynika to najczęściej ze złych decyzji finansowych i życia ponad stan, ale często może mieć także przyczynę w nagłej utracie zatrudnienia przez któregoś z członków rodziny lub niespodziewanych wydatków, które trzeba było ponieść. Niestety, coraz więcej z nas ma już na karku zajęcia komornicze i problemy związane z windykacją długów. Należy robić wszystko, aby tego uniknąć, ale czasami po prostu nie da rady. Niekiedy sądowy tytuł egzekucyjny okazuje się dla dłużnika zbawieniem, ponieważ co miesiąc komornik pobiera z pensji jedynie tyle, na ile pozwala mu polskie prawo, a reszta pozostaje do dyspozycji pracownika.
Dużo firm, które oferują poza bankowe pożyczki gotówkowe przystosowuje się do takiej sytuacji. Coraz częściej oferują one pożyczki dla osób zadłużonych, nawet takich, które na swoim koncie mają już zajęcia komornicze. Niekiedy takie pożyczki reklamowane są nawet jako sposób na pozbycie się swoich długów i innych zobowiązań. Niekiedy osoby, które mają wielu wierzycieli decydują się na takie właśnie rozwiązanie, aby zmniejszyć wysokość swoich miesięcznych opłat i podreperować nieco swój budżet.
Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie, jednakże należy się bardzo dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się na taki krok. Większość firm pożyczkowych, które oferują takie właśnie produkty, niestety nalicza ogromne koszty dodatkowe do takich pożyczek. Ponadto, są one wysokooprocentowane. Może się więc okazać, że wysokość naszych miesięcznych zobowiązań spadnie nieco, ale łączna ich suma będzie nawet dwukrotnie większa. Dlatego też najważniejsze jest zawsze czytanie umowy i konsultowanie jej z innymi osobami.
Nigdy nie spieszmy się z takimi decyzjami. Umowę warto jest zabrać do domu, skonsultować się z innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. Nigdy nie gódźmy się również na raty w wysokości, której nie będziemy w stanie pokryć. Może się to bowiem wiązać z jeszcze większymi problemami finansowymi i wpadnięciem w pętlę zadłużenia, z której nie będzie już wyjścia.
Należy pamiętać o tym, że pożyczkodawca zawsze chce na nas zarobić. Może się więc okazać, że w pospisywanej przez nas umowie pożyczki znajdą się dodatkowe koszty, o których nie zostaniemy poinformowani w trakcie rozmowy z przedstawicielem. Dlatego też niejednokrotnie wyjściem bardziej opłacalnym dla dłużnika jest zajęcie komornicze i stopniowe pozbywanie się długów, zamiast popadania w kolejną machinę, z której nie ma już wyjścia. Nigdy nie pospisujmy również umów z firmami, o których nic nie wiemy i nigdy nie słyszeliśmy. Takie firmy bardzo często oszukują swoich klientów. Warto jest zawsze zweryfikować pożyczkodawcę, przynajmniej w Internecie.
Należy pamiętać, że pożyczki oddłużeniowe są już ostatecznością i nie do końca wymyślono je po to, aby dłużnikowi pomóc. Niekiedy warto jest rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej, co od kilku lat jest już w Polsce możliwe. Nie jest to łatwy proces, ale z pewnością możliwy do zrealizowania w przypadku długów przekraczających przychody.