money-837376_1280Osoby zadłużone wiedzą, jak ciężko jest czasem spłacać kilka kredytów na raz. Tym czasem w dzisiejszych czasach posiadanie kilku kredytów nie jest niczym dziwnym a raczej jest to stan bardzo często spotykany. Wszystko to wynika z tego, że jeszcze kilka lat temu polityka kredytowa banków wyglądała trochę inaczej. Poza tym nie było jeszcze rekomendacji „T” mówiącej o maksymalnych dla jednej osoby miesięcznych zobowiązaniach kredytowych. Jeśli ma się kilka kredytów naraz to wszystko jest bardzo fajnie, dopóki się dobrze zarabia i na raty jakoś wystarcza. Oczywiście, oprócz spłaty rat, trzeba jeszcze jakość w miarę godnie żyć. Ale problem zaczyna się wtedy, kiedy w rodzinie zadłużonej jeden z małżonków traci pracę, albo kiedy kredytobiorca nagle zaczyna zarabiać za mało. Wtedy każda rata staje się znacznie bardziej uciążliwa, a każda wydawana na raty złotówka opłakiwana jest po kilka razy.

Dlatego właśnie pomocną dłonią w takiej sytuacji okazać się może konsolidacja zadłużenia. I teraz należy sobie postawić pytanie, czy taka konsolidacja się rzeczywiście opłaca. Na pewno w przypadku osób mocno zadłużonych opłacalność kredytu konsolidacyjnego jest ostatnią rzeczą, na jaką takie osoby patrzą. Nie mniej jednak istotnym faktem jest to, o ile więcej będą Was kosztować Wasze kredyty. Bo to, że globalnie w całkowitym koszcie oddacie o wiele więcej aniżeli bank za Was spłaci to jest raczej oczywiste. Należy jednak sprawdzić, mimo wszystko, o ile więcej.

Konsolidacja zobowiązań to bardzo dobre rozwiązanie, chociaż w większości przypadków całkiem kosztowne. Dzięki niemu wszystkie zobowiązania zamieniają się w jedno zobowiązanie, które spłacamy do jednego banku i tylko raz w miesiącu. No i oczywiście taka skonsolidowana rata kredytu będzie niższa w ujęciu miesięcznym aniżeli suma wszystkich rat, które w skład tego kredytu konsolidacyjnego weszły. Nie mniej jednak wydłuży nam się całkowity okres kredytowania bo to w praktyce jedyna szansa, żeby zmniejszyć wysokość miesięcznych rat. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy przy konsolidowaniu wszystkich zobowiązań dowiedzieli się, ile tak naprawdę oddamy bankowi, który skonsoliduje nasze zobowiązania.

Do zrobienia takiej konsolidacji będzie potrzebne sporo dokumentów. Wynika to z tego, że kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, a jego celem jest po prostu spłata wszystkich innych zobowiązań. Dlatego obowiązkowo trzeba dostarczyć wszystkie umowy kredytowe dotyczące rat, które chcemy skonsolidować. To jest podstawowy warunek banku. Drugi to taki, że całkowita kwota pożyczki na konsolidacje przelana zostaje do wszystkich banków, których raty konsolidujemy. Co do tego warunku to akurat zdarzają się wyjątki, ponieważ niektóre banki oferują jeszcze dodatkowe środki w postaci kilku procent kwoty zaciąganej pożyczki konsolidacyjnej. I odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, to kredyt konsolidacyjny pod względem finansowym w ujęciu globalnym nie opłaci się wcale. Ale dla osób mocno zadłużonych jest to niekiedy jedyny ratunek. Natomiast w ujęciu miesięcznym jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mocno zadłużone osoby mogą płacić jedną ratę do jednego banku i to niższą, aniżeli wszystkie poprzednie raty razem wzięte.