business-962358_1280Wszyscy doskonale wiemy, że nie opłaca się żyć na kredyt. Niestety, wielu Polaków w ten sposób obecnie funkcjonuje. Szczególnie ludzie młodzi, którzy zakładają rodziny i są na tak zwanym dorobku, bardzo często korzystają z pomocy różnych banków, aby móc kupić mieszkanie, samochód oraz inne dobra materialne. Jest to konieczność i czasami trzeba się z tym pogodzić. Lepiej jest funkcjonować w ten właśnie sposób, niż przez lata wynajmować mieszkanie i wzbogacać inne osoby.
Warto jednak zastanowić się, jeżeli bierzemy zwykły, konsumencki kredyt na różne wydatki. Najlepiej nie robić tego od ręki, a poświęcić całemu procederowi nieco czasu, tak aby wybrać najlepszą i najbardziej korzystną ofertę dla siebie. Niestety, wiąże się to z koniecznością załatwienia szeregu formalności i poświęcenia określonej ilości czasu.
Najlepiej jest oczywiście rozpocząć od skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto jest poprosić pracodawcę o wystawienie kilku sztuk zaświadczeń o wysokości naszych miesięcznych dochodów. Najprawdopodobniej każdy z banków poprosi nas o dostarczenie jednego egzemplarza i zachowa go dla siebie. Kiedy już mamy wszystkie potrzebne dokumenty, wtedy warto jest rozpocząć porównywanie ofert różnych banków.
Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze umówienie się z przedstawicielem banku na konkretną godzinę. Nie chcemy przecież spędzać godzin w kolejkach. Można to zrobić wypełniając arkusz na stronie internetowej banku, lub też dzwoniąc na infolinię. Banki również preferują taką formę kontaktu. Dzięki temu możemy liczyć na to, że spotkamy się z doradcą klienta do spraw kredytów konsumenckich, a nie panią kasjerką w okienku.
W Polsce funkcjonuje obecnie bardzo dużo banków, z kapitałami z różnych krajów. Nie warto więc ulegać presji lub reklamom telewizyjnym i internetowym. Na poszukiwanie najlepszego kredytu najlepiej jest poświęcić nieco więcej czasu. Większość banków kusi nas wspaniałymi promocjami, a w praktyce okazuje się, że koszty ich kredytów są bardzo wysokie. Koniecznie należy pozbierać wszystkie oferty razem i dogłębnie je przeanalizować. Wtedy można porównać warunki i wybrać kredyt, który będzie najtańszy.
Warto także pomyśleć o tym, czy potrzebne są nam wszystkie formy ubezpieczenia, oferowane przez kredytodawców. Niekiedy to właśnie składki na ubezpieczenie stanowią dość dużą część raty. Raczej nie warto jest się kusić na kredyty zawierane przez sms lub online. Zawierają one bowiem często dużo ukrytych kosztów, które znacznie je przedrażają. Lepiej jest odczekać, jeżeli nie potrzebujemy pieniędzy od ręki.
Najważniejszą wskazówką jest oczywiście konieczność przeczytania umowy kredytowej. Może się to wydawać śmieszne, ale w praktyce okazuje się, że mnóstwo osób pobieżnie przegląda swoją umowę i ją podpisuje. Banki bardzo często pod drobnym druczkiem ukrywają swoje największe koszty i opłaty. Koniecznie doczytajmy także, co grozi nam, jeśli spóźnimy się z płatnością rat i czy możemy zmienić lub przesunąć datę płatności naszej raty. Należy być bowiem przygotowanym na możliwość zmiany dnia wynagrodzenia lub pracy.