Obecnie brak pracy może dotknąć każdego. Nie ma większej różnicy czy to absolwent wyższej uczelni po zakończeniu edukacji, osoba z większym doświadczeniem lub ktoś tuż przed przejściem na emeryturę. Bezrobocie to ogólny problem. W jaki sposób sobie z nim poradzić aby przetrwać ten trudny okres, który może wiązać się wyrzuceniem z pracy lub niezdobyciem jej ze względu na niskie doświadczenie lub za małe kwalifikacje. Są na to odpowiednie sposoby.
Czy nieudana rozmowa kwalifikacyjna, brak telefonu ze strony firmy do której składaliśmy aplikację powinno powodować naszą smutną minę i taki nieprzyjemny nastrój? Oczywiście, że NIE! Nie należy się zniechęcać wszystkimi niepowodzeniami. W życiu czasem raz idzie lepiej a raz gorzej, warto się do tego przyzwyczaić i starać się wyciągać z tego jak najlepsze wnioski. Nie należy się poddawać, niewielka liczba osób może odnaleźć pracę po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej.
Warto widzieć pozytywy przynajmniej z mniejszych sukcesów. O jakich tutaj należy wspomnieć? Telefon od rekrutera w celu zaproszenia do rozmowy rekrutacyjnej to już jest coś. Pomimo braku otrzymania wakatu warto to w pewien sposób oznaczać jako dobry prognostyk na przyszłość.
Czy brak pracy powinno powodować całkowite zamknięcie się w sobie? Oczywiście, że NIE! W tej sytuacji należy wyjść do ludzi. O czym należy pomyśleć? Przede wszystkim zacząć działać w czynie społecznym. Na co należy się zdecydować? Zapisanie się do jakiejś grupy w celu chęci pomocy innym. Taki wpis w życiorysie z pewnością może dobrze świadczyć w razie kolejnego zaproszenia do rozmowy rekrutacyjnej.
Nie należy wracać do przeszłości i złe chwile należy zostawić za sobą. W tym przypadku warto pomyśleć o tym aby nie mieć już więcej żadnego żalu do swojego pracodawcy, współpracowników. Nie należy tego rozpamiętywać ponieważ to i tak nie będzie zmieniać teraźniejszej sytuacji. Zamiast tego lepiej nastawić się na myślenie w sposób bardzie pozytywny. W tym celu idealnie można wyznaczać sobie cele zawodowe. O czym należy pamiętać? Skorzystać z kartki i w punktach wypisać wszystkie najbardziej istotne kwestie dotyczące realizacji swoich planów – prywatnych i jak i zawodowych.
Brak pracy może powodować niechęć do życia i wstawanie o bardzo późnych porach dnia. Czy w taki sposób należy prowadzić swój rytm dnia? Oczywiście, że NIE! W tej kwestii warto się zdecydować na to aby uzyskać dobry humor tuż po przebudzeniu się. To zapewniać będzie uśmiech każdego dnia a także dobry nastrój.
Na bezrobociu należy rozwijać swoje umiejętności. W tym przypadku warto pomyśleć o tym aby podszlifować swoją znajomość języka obcego bądź nauczyć się specjalności. Nie warto siedzieć bezczynnie ponieważ przez takie działanie nasza produktywność nie będzie wzrastać w żadnym stopniu. Od takiego myślenia należy jak najszybciej odejść.
Myślenie schematyczne nie zawsze może popłacać. W tym przypadku zdecyduj się na to aby wyjść po za jakiś szablon. Nie będzie lepiej skorzystać z opcji pracy w innym zawodzie. Może warto pomyśleć o jakimś przekwalifikowaniu się. To na pewno dawać będzie duże możliwości w celu rozwinięcia swoich umiejętności – zarówno tych miękkich jak i twardych.
Chwilowy okres bezrobocia to na pewno dobry sposób na to aby pomóc komuś w potrzebie. Należy pomyśleć o innych osobach. Może warto się wybrać do samotnej cioci lub babci z prośbą wykonania dla niej jakiś najbardziej potrzebnych zakupów. W tej sytuacji można się poradzić kogoś innego kto może być w znacznie gorszej sytuacji. Nie należy wszystkiego przekreślać z powodu braku pracy lub doświadczenia.
Wysyłanie aplikacji CV, dowiadywanie się o nowe oferty to z pewnością idealne wskazanie na to, że nie jesteśmy bierni. W przypadku osób bezrobotnych nie ma gorszego zachowania aniżeli zniechęcenie połączone z brakiem jakiekolwiek aktywności.
Na samym końcu warto zrobić na kartce spis swoich mocnych i słabych stron. Warto być ze sobą szczerym, w końcu nikt nie będzie widział tego co tam zamieściliśmy. Należy dodać te rzeczy, które uważa się za jakieś słabości a także dopisywać te wszystkie dodatnie strony świadczące o tym, ze posiada się jakieś silne strony. Następny dzień zamiast zaczynać od narzekania należy rozpocząć od zmieniania swojego świata na lepsze poprzez rozwijanie swoich atutów. Taka sytuacja może być mile odebrana przez wszystkich pracodawców np. nauka nowego języka obcego przekaże pracodawcom, że zależy nam na rozwoju osobistym.